V České republice vznikl knižní unikát batmanovského universa. Na světě jsou jen 2 kusy

Jediná bible, která dává smysl.

Příběh, co se možná už nikdy nebude opakovat. Olomouckému knihaři a tiskaři Ondřejovi Hruškovi z brilantního Centra grafických papírů jsem před časem dodal tzv. Series Writer‘s Bible vydanou k produkci legendární Batman: The Animated Series. Naprosto výjimečných 153 stran unikátního, velmi osobně psaného manuálu pro scenáristy, animátory, režiséry a designéry kultovního seriálu, který v roce 1992 definitivně změnil směr, jakým se „dětské animáky“ v budoucnu ubíraly.

I dnes, po 26 letech od premiéry, je tenhle seriál nadčasová záležitost pojící expresivní feeling Burtonových prvních dvou Batmanů s atmosférou noiru, art-decovým detailem v designu a architektuře i s mimořádně vyvinutým smyslem pro vytváření silných emotivních příběhů o odvaze, smrti, osamělosti a zodpovědnosti.

Ondřej vzal staré, graficky nekompaktní PDF a přeměnil ho ve skutečnou geekovskou bibli, navíc s bonusem originálního autorského rukopisu. Výsledkem je tak ručně vázaná kniha, jejíž černobílý obsah dominuje speciálnímu papíru. Speciálnímu proto, že jde o tzv. Crush Corn z italské papírny Favinni, která pro jeho výrobu používá zbytky běžné plodiny, v tomto případě kukuřici. „Využití organického materiálu, který by jinak skončil v plamenech spalovny, dává pojmu recyklovaný papír úplně nový význam,“ píše Ondřej.

Právě teď jsou na světě pouze 2 verze batmanovského diamantu v takovémto formátu. Jednu vlastní sám její tvůrce, druhou já. A jak jsem psal, tenhle příběh už se možná nebude opakovat.