Ridley Scott osobně navrhl božskou nášivku pro ISS National Lab

Režisér nesmrtelného Blade Runnera vzal papír a tužku a vrátil se k designu. Míří s ním samozřejmě do vesmíru.  

Androgynní osoba v elegantně futuristickém skafandru proniká hvězdným prachem, v jejím pohledu vyniká naděje a optimismus. V pozadí se v tichosti vznáší Mezinárodní vesmírná stanice i Bleděmodrá tečka – dosud jediný domov, který jsme poznali.

Vypadá to jako záběr z ambiciózního komiksového příběhu o dobývání kosmické budoucnosti. Ve skutečnosti jde o hotový design nášivky pro ISS National Lab – pevnou součást International Space Station, vůbec první stálé vědecké laboratoře (a architektury) ve vesmíru. Navrhl ji sám Ridley Scott, tvůrce diamantů Alien (1979) a Blade Runner (1982) nebo kosmo-thrilleru The Martian (2015), jednoho z nejrafinovanějších PR zásahů NASA za poslední desítky let.       

 

 
„Vycházel jsem ze starých maleb italských renesančních umělců, z jejich vyobrazení svatých, jimž dodávali svatozář v podobě zlatého talíře nebo naopak jednoduchého kruhu. Když jsem ten návrh začal kreslit, hodně jsem přemýšlel o významu astronauta ve vesmíru, o jeho vztahu vůči nebesům a nekonečnu,“ přibližuje Scott genezi finálního návrhu, k němuž ho dovedly epické renesanční fresky zachycující lidskou pokoru tváří v tvář božské vznešenosti. 

Scottův návrh je od základu poctivou ruční prací a jasným důkazem nikdy nepřerušeného vlivu výtvarného umění na jeho audiovizuální tvorbu. Na otázku, jak přistupuje k designu svých filmů, odpověděl: „Každý den v práci využívám to, co jsem se naučil v umělecké škole (chodil na londýnskou Royal College of Art – pozn.autora). Všechno je to o papírech, perech, tužkách a nepřetržitém kreslení.“  

 

Celý piece je aktuálně ke stažení ve výborné kvalitě. Nášivka samotná se zatím pořídit nedá.  
PDF