Brandýské mámení uvede oceňovaného Šarkana, Příběh K i Vláčilova Skleněná oblaka

Světově uznávaný animovaný Šarkan, kosmický příběh zapomenutého vizionáře K, který žil a tvořil na Měsíci, ale také Skleněná oblaka neboli povznášející filmová báseň režisérské legendy Františka Vláčila z roku 1958. V oblacích krátkého filmu si díky multižánrovému festivalu Brandýské mámení můžete zalétat už v pátek 6. září 2019. Přesně od 19.30 v Sokolovně v Brandýse nad Orlicí, nečekaném ráji srdcí milovnic a milovníků filmu.      

       
Snake Oil s hudbou britských Foals vás ve stylu plíživé energetické bouře provede industriálním areálem Dolních Vítkovic, 1944 zase před vašima očima oživí barvy na původně černobílých vzpomínkách z vylodění v Normandii. Ještě zbývá čas vás uvede do vertikálního snu o útěku ze Země a DJ Metro důmyslně přetváří atmosféru pražského metra.

Bezmála hodinové létání V oblacích krátkého filmu v sobě spojí cit pro audiovizuální půvab, filmovou zkratku, žánrovou rozmanitost a především snění o plavbách a výpravách vysoko nad mraky, blíž ke hvězdám. Jasnými důkazy budou premiéra mystifikačního příběhu zapomenutého vědce a stavitele s názvem The Story of K (Příběh K), který kolážovitým stylem za doprovodu hudby Arctic Monkeys opěvuje pražskou brutalistní architekturu a přistání na Měsíci v červenci 1969, stejně tak i projekce (nad)pozemského videoklipu From The Top Of Their Lungs dotýkajícího se odvěkého střetu mezi vědou a náboženstvím.

Mohutné mraky ovšem v samotném závěru programu zbourají dva obsahově i formálně brilantní počiny. Jeden coby nadčasové dílo československé kinematografie z konce 50. let, druhý horkou a již mimořádně oceňovanou novinkou československé animace. Skleněná oblaka jsou překrásná óda na lásku k létání, jíž tvůrce Markéty Lazarové vybudoval jako hluboký audiovizuální prožitek beze slov, založený na symbolech a metaforách, obrazově mámivých kompozicích kameramana Josefa Vaniše.       

Šarkan je pro změnu hravým diamantem současné animace – citlivý a dojemný příběh o malém klukovi vyrovnávajícího se se smrtí svého dědečka. Výjimečný počin slovenského scenáristy a režiséra Martina Smatany se své světové premiéry dočkal exkluzivně na Berlinale a krátce nato se stal prvním slovenským filmem v historii, jenž byl zařazen do filmotéky Muzea moderního umění v New Yorku. Letos na podzim se navíc zúčastní boje o studentského Oscara.    

Festival Brandýské mámení 2019