Ztracené interview, v němž Stanley Kubrick vysvětluje závěr 2001: A Space Odyssey

Síť zachytila raritní telefonické interview se Stanley Kubrickem z roku 1980, v němž prozrazuje smysl a význam závěrečné sekvence své nesmrtelné klasiky. Přečtěte si český překlad režisérova zamyšlení. 

Tomuhle jsem se chtěl vyvarovat od té chvíle, co film vstoupil do kin. Když ty myšlenky vyslovíte nahlas, zní šíleně, i přesto, že jsou zdramatizovány. Ale dobře, pokusím se. 

Myšlenka byla taková, že naší hlavní postavy se v závěru ujmou božské bytosti, inteligentní entity tvořené čirou energii bez formy a tvaru. Astronauta následně dají do něčeho, co bychom mohli chápat jako lidské zoo, kde ho chtějí studovat. Právě od této chvíle, v tomto pokoji, plyne celý jeho život. On sám nemá žádné ponětí o čase, vše se děje přesně tak, jak sami vidíte ve filmu.

Tyto mimozemské bytosti pro něho vyberou právě tento pokoj, což je ve skutečnosti schválně velmi nepřesná kopie francouzské architektury. Mají zkrátka pocit, že něco takového by se člověku mohlo líbit, ale nejsou si tím zcela jisti. Je to to samé, jako když umístíte do zoo zvíře a myslíte si, že jste pro něho vytvořili něco, co vypadá přesně jako jeho přirozené prostředí.

Avšak, když je celý proces u konce, on sám je, dle vzoru mýtů všech kultur po celém světě, proměněn v jakousi suber-bytost a je poslán zpátky na Zemi. Svým způsobem je transformován v jakéhosi super-člověka. A můžeme už jenom hádat, co přesně se stane, jakmile se  v takovéto podobě opravdu vrátí zpátky. Je to příběhový vzorec podléhající velkému údělu mytologie, což je přesně to, co jsme se ve filmu snažili naznačit.

Stanley Kubrick   

Více o nové restaurované verzi 2001, na níž se podílel Christopher Nolan.