Vesmírný turismus může rozšířit tzv. overview effect a ochránit tak Zemi

Když na počátku února 2018 vyslal megaloman Elon Musk do vesmíru největší raketu současnosti, mediální tsunami se úspěšně nesla především ve znamení soustředěného Starmana za volantem vínové Tesly. Tleskalo se technologickému progresu i nejodvážnějšímu marketingovému tahu v historii universa. Od začátku se ale zapomíná na jeden naprosto zásadní detail – totiž na Zemi.        

Oficiální fotografie z celého eventu, které PR oddělení SpaceX pustilo na svůj stream na Flickru, odhalují několik klíčových momentů. Musk nedosáhl pouze absolutní propagace obou svých společností včetně horké novinky spojené se zbrusu novým skafandrem (vůbec poprvé nasazeném v takto extrémně zatěžkávací zkoušce), ale také planety Země jako takové. Pokud by Starman byl živou osobou, ze sedačky stylového elektromobilu by už dávno naplno prožíval tzv. overview effect – tedy psychologický efekt spojený s mimořádným úžasem při bezprostředním pohledu na majestátní i zranitelnou, v každém případě živoucí Zemi uprostřed tichého vesmírného nekonečna.

 
Vůbec poprvé tento termín použil univerzitní profesor a popularizátor vědy Frank White v knize The Overview Effect: Space Exploration & Human Evolution z roku 1987. Zlomový, dnes ovšem polozapomenutý dokument tehdy složil z rozhovorů s 10 astronautkami a astronauty, kteří tenhle ohromující prožitek pocítili na vlastní kůži. Byla mezi nimi i americká kosmonautka Sandra Magnus, členka posádky slavného raketoplánu Discovery, která ve vesmíru strávila 134 dní. 

S odstupem času se během rozhovoru pro magazín WIRED ke své zkušenosti vrací a mluví o ní jako o důležitém fenoménu blízké budoucnosti. „Jsme na hraně velmi důležitého sociologického experimentu. Lidé se budou účastnit vesmírného turismu a budou mít možnost vidět naši překrásnou planetu z nadhledu. Bude to dost na to, aby to změnilo jejich perspektivu. Lidé, kteří si za tuhle možnost zaplatí, budou mít miliony followerů na sociálních sítích a pravděpodobně už teď mají vliv a prostředky. Když astronauti z programu Apollo poprvé zachytili Zemi z vesmíru, vytvořilo to celý environmentální movement. Začneme svou planetu brát skutečně vážně ve chvíli, kdy se konverzace o její podobě při pohledu z vesmíru stane trvanlivou součástí naší pop-kultury?“ obrací v závěru otázku Sandra Magnus. 


Pakliže celá řada běžných filmových fanoušků se díky intenzivním aktivitám svého oblíbence Leonarda DiCapria začala aktivně zajímat o ochranu životního prostředí, pravidelné cesty na oběžnou dráhu a tím pádem častější prožívání obohacujícího efektu by mohlo vést k ještě masovějším změnám ve vnímání života na Zemi. Čas si do té doby všichni můžeme zkrátit sledováním výtečného 19minutového dokumentu Overview z dílny Planetary Collective. Premiéru měl v roce 2012 v rámci výročí vzniku legendární fotografie Země s názvem The Blue Marble a dodnes zůstává nejucelenější definicí „efektu nadhledu“, jakou v současnosti můžete vidět.