Sejdeme se u Velkého třesku! NASA otevřela svou mediální knihovnu

Oči vesmíru dokořán.

Omračující prstence Saturnovy, grandiózní starty raketoplánů anebo první i dosud poslední kroky na Měsíci. Jedna z nejvlivnějších agentur, která mění svět už celých 60 let, zpřístupnila veřejnosti svou kolosální mediální knihovnu. Kraluje jí víc než 150 000 fotografií, videí, zvuků a grafik.   

Je to jako bezedná studnice materiálů, které můžete zcela zdarma využívat pro vzdělávací (přednášky, školní programy, učebnice atp.) i vlastní (čistě nekomerční) účely, od obrazů a koláží až po videa. Doporučuje (ale stále nenařizuje) se jediné: nezapomenout vždy uvést konkrétní zdroj (tedy NASA), případně i autorku či autora konkrétní fotografie. Tady je přesný popis situace, přímo ze zdrojového webu:    

Obsah NASA – fotografie, audio-záznamy a počítačové soubory používané při zobrazování trojrozměrných modelů (jakými jsou texturové mapy a polygonová data v libovolném formátu) nejsou obecně chráněny autorským právem. Tento materiál můžete použít pro vzdělávací nebo informační účely, včetně sbírky fotografií, učebnice, veřejné exponáty a výstavy, počítačové simulace nebo internetové stránky. Toto povolení je rozšířeno i na osobní webové stránky.       

Osobně se s radostí nejvíc utápím v lunární šedi a temnotě, některé snímky prostě berou dech. Pokud jste na tom stejně, měsíční magie stále zraje v Project Apollo Archive na Flickeru. Jsou tam tisíce (ne)uvěřitelných fotografií z kompletního Apollo programu, každá z 12 misí z let 1961 – 1972 má vždy hned několik bohatých fotoalb. Celé to působí jako kosmická galerie historických artefaktů, do níž se budete chtít neustále vracet. Vidíme se tam. Foto: National Aeronautics and Space Administration / images.nasa.gov